Giełda wierzytelności, rozumiana jako zorganizowany rynek obrotu długami i innymi roszczeniami, stanowi wysoce wyspecjalizowany segment praktyki gospodarczej, w którym podmioty prywatne (wierzyciele, fundusze sekurytyzacyjne, inwestorzy) nabywają lub zbywają istniejące, lecz niespłacone zobowiązania. W kontekście transakcji opartych na tzw. RATACH NOTARIALNYCH – a więc umowach, w których cena nabycia nieruchomości została rozłożona w czasie i potwierdzona aktem notarialnym – giełda wierzytelności zyskuje na znaczeniu jako jeden z mechanizmów umożliwiających sprzedającemu (pierwotnemu wierzycielowi) odzyskanie należnych mu kwot w sytuacji, gdy dłużnik opóźnia się ze spłatą lub stał się niewypłacalny. Instytucja ta, choć nie została wprost uregulowana w jednym akcie prawnym, opiera się na ogólnych zasadach prawa cywilnego, zwłaszcza Kodeksu cywilnego (przepisy o przelewie wierzytelności) i jest uzupełniana przepisami oraz orzecznictwem dotyczącym obrotu gospodarczego i papierów wartościowych.
Obserwowane w ostatnich latach zmiany w przepisach i wzrost świadomości prawnej dłużników oraz wierzycieli sprzyjają coraz bardziej uregulowanej i przejrzystej praktyce obrotu wierzytelnościami. Rozwijają się wyspecjalizowane fundusze, platformy elektroniczne czy giełdy online, gdzie długi można wystawiać w formie aukcji, a inwestorzy mają dostęp do szczegółowych danych na temat dłużnika oraz charakteru zobowiązania.
W kontekście umów RAT NOTARIALNYCH dalszy rozwój rynku może przejawiać się w:
Giełda wierzytelności, będąca swoistym rynkiem obrotu niespłaconymi zobowiązaniami, obejmuje również roszczenia wynikające z umów, w których zastosowano RATY NOTARIALNE. Z punktu widzenia pierwotnego wierzyciela, wystawienie długów na taką giełdę jest sposobem szybszego odzyskania części należności, bez konieczności ponoszenia kosztów i ryzyk wieloletnich windykacji. Inwestorzy decydujący się na zakup takich wierzytelności liczą na zyski wynikające z efektywnej egzekucji zadłużenia, ale muszą brać pod uwagę ryzyko wypłacalności dłużnika oraz adekwatność form zabezpieczeń. Obrót wierzytelnościami notarialnymi wymaga szczególnej staranności, bowiem łączy w sobie stosunkowo duże kwoty, długoterminowe zobowiązania i konieczność zachowania ochrony dłużnika w granicach prawa. W przyszłości rozwój technologii i jeszcze większa transparentność praktyk rynkowych mogą wzmocnić znaczenie oraz efektywność giełdy wierzytelności, sprawiając, że obrót długami związanymi z umowami rat notarialnych będzie w jeszcze większym stopniu zintegrowany z nowoczesnymi rozwiązaniami i oparty na solidnych fundamentach prawnych
Z naszym biurem masz pełne wsparcie, a Twoje potrzeby są w centrum naszych działań.
Godziny pracy biura:
Copyright 2025 © Wszystkie prawa zastrzeżone.