W obrocie nieruchomościami, zwłaszcza tym, w którym zawierane są długoterminowe umowy rozłożone na tzw. RATY NOTARIALNE, pojawia się niekiedy zagadnienie tzw. jurysdykcji notarialnej. Pojęcie to można rozumieć potocznie jako zdolność notariusza do udziału w rozwiązywaniu sporów i interpretacji postanowień umownych. W rzeczywistości jednak rola notariusza – mimo jego statusu osoby zaufania publicznego – jest ściśle uregulowana w ustawach (głównie w Prawie o notariacie) i nie można jej utożsamiać z szerokim zakresem władzy orzeczniczej podobnym do sądów powszechnych lub arbitrażowych. Jurysdykcja notarialna, o ile można w ogóle takim terminem się posługiwać, sprowadza się do określonego ustawowo zakresu czynności, dzięki którym notariusz jest w stanie zapewnić zgodność z prawem sporządzanych aktów notarialnych i doradzić w zakresie skutków prawnych przygotowywanych rozwiązań. W sprawach o charakterze spornym czy w przypadku interpretacji postanowień umowy, notariusz ma co do zasady ograniczone kompetencje.
Termin „jurysdykcja notarialna” może wprowadzać w błąd, sugerując, że notariusz dysponuje kompetencjami do ostatecznego rozstrzygania sporów czy dokonywania wiążącej interpretacji w razie sprzeczności zdań między stronami. W rzeczywistości notariusz – mimo swej roli osoby zaufania publicznego – nie stanowi organu jurysdykcyjnego w znaczeniu sądu czy arbitra. Jego zadanie to sporządzenie aktu notarialnego zgodnie z przepisami i standardami, tak aby rzetelnie odwzorować wolę stron, zapewnić umowie (w tym umowie zawierającej RATY NOTARIALNE) formę prawidłową, legalną i odpowiadającą realiom obrotu.
Choć notariusz bywa proszony o wyjaśnienie lub mediację w kwestii klauzul umownych, w razie konfliktu rozstrzygnięcie należy do sądu powszechnego lub arbitrażowego. Rola notariusza staje się jednak kluczowa w sensie prewencyjnym – to od jakości, spójności i przejrzystości sporządzonego aktu zależy w znacznym stopniu, czy strony w przyszłości wejdą w głębokie spory interpretacyjne, czy też dzięki właściwym zapisom unikną niepotrzebnych konfliktów. W tym wymiarze notariusz, nie będąc sędzią, ma fundamentalne znaczenie dla stabilności i pewności transakcji, w których cena nieruchomości spłacana jest wieloletnimi ratami.
Z naszym biurem masz pełne wsparcie, a Twoje potrzeby są w centrum naszych działań.
Godziny pracy biura:
Copyright 2025 © Wszystkie prawa zastrzeżone.